مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: انجیر تازه خوری در استهبان از اواخر تیرماه برداشت می شود ولی بدلیل شرایط خاص نگهداری به ندرت انجام می شود و عمدتا باغداران انجیر به صورت خشک شده برداشت می کنند که قابلیت ماندگاری بالایی دارد و تا چندین ماه با کیفیت بالا می توان نگهداری کرد.
مهدی اعیان منش اظهار داشت: ۸۰ درصد انجیر استهبان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ویتنام، هنگ کنگ، چین و روسیه صادر و مابقی در داخل مصرف می شود.
مدیر جهاد کشائرزی استهبان افزود: ۱۸ کارگاه فرآوری و بسته بندی انجیر در استهبان بصورت فعال مشغول بکارند که بیش از ۲ هزار نفر بصورت مستقیم و چهار هزار نفر غیر مستقیم اشتغال دارند و محصولات انجیر بسته بندی شده، کلوچه، شربت، مسقطی،  مارمالاد و پودر معجون انجیر را به بازار عرضه می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی استهبان در خصوص کاهش برداشت محصول انجیر امسال اعلام کرد: از آنجایی که انجیرستانهای استهبان دیم است و تنها از طریق نزولات آسمانی آبیاری می شود و در سال زراعی جاری سرمازدگی در فصل بهار،  بارندگی کمتر از حد نرمال و گرمای بی سابقه هوا در اوایل تابستان باعث شد با پیش بینی کاهش ۵۰ درصدی برداشت محصول روبرو شویم.


وی بیان کرد: دستورالعمل مبارزه با خشکسالی در فروردین ماه تدوین و در اختیار باغداران قرار گرفته و باغداران باید موارد مطرح شده در دستورالعمل را در باغ های خود پیاده سازی کنند تا درختان انجیر از آسیب خشکسالی بیشتر در امان باشند.
اعیان منش با تاکید بر کیفیت انجیر تولیدی در استهبان اضافه کرد: انجیر استهبان از بهترین انواع انجیر خشک در دنیا محسوب می‌شود و از لحاظ طعم و خاصیت شناخته شده است.
سطح انجیرستان های استهبان به همراه درختان غیر بارور  ۲۶ هزار  هکتار است و برداشت انجیر در این شهرستان تا اواسط مهرماه ادامه دارد.