درختان گلزار شهداء سربریده شدند

بر اساس گزارش ارسالی رسول حاجی باقری دبیر گروه مردمی دیده بان استهبان ، بیش از ده اصله درخت سالم و سبز و دیرسال در گلزار شهداء قطع شد. به گفته شاهدان این اتفاق اواخر شب دوشنبه (۱۴۰۰٫۱٫۹) روی داده که با اعتراض بی‌نتیجه همسایگان و برخی حاضران هم همراه بوده است.
دو حالت قابل پیش‌بینی است:
این اقدام یا با صدور مجوز از طرف شهرداری همراه بوده یا بدون اخذ مجوز،
اگر مجوز صادر شده دلایل آن باید منطقی، علمی و کارشناسی شده باشد و بهتر است به اطلاع عموم مردم نیز برسد. در غیر این صورت اقدامی غیرقانونی رخ داده و از شهرداری، متولی حفاظت از فضای سبز شهرها درخواست می‌شود با این اقدام برخورد قانونی نماید.

از زمانی که درختان امامزاده  یکی یکی بریده شد تا فضای بیشتری برای پولسازی -با فروش قبر- ایجاد شود، هیچ برخوردی نشد و مانند همیشه پس از اعتراضاتی چند، در افکار عمومی به فراموشی سپرده شد!
در صحن جنوبی امامزاده پیرمراد حتی یک درخت باقی نگذاشتند و با مقایسه این قسمت با صحن شمالی، می‌توان تعداد درختان بریده شده را تخمین زد. پس از آن اعتراضات، برای رضایت خاطر جامعه قول‌هایی هم برای ایجاد فضای سبز هم داده شد اما تا به امروز حتی یک گلدان کوچک گل هم جایگزین نشده است. حتی درختان محوطه ورودی امامزاده هم بریده شدند.
هم چنین از همان زمان به بهانه‌های مختلف طرح‌هایی نیز برای حذف حوض یا کوچک کردن آن ارائه شده و می‌شود!

بر اساس ماده ۵ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، برای قطع و جابجایی هرگونه درخت در معابر و اماکن عمومی، دولتی و خصوصی واقع در محدوده و حریم شهر، *با درخواست* مالکین، متولیان، متصدیان و اشخاص مسئول این اماکن، شهرداری در شرایط مشخص مسئول صدور مجوز می‌باشد.

آیا متولیان گلزار شهداء درخواست داده‌ و مجوز گرفته‌اند؟
آیا قطع درختان دیگری در طی ماه گذشته در صحن شمالی پیرمراد با مجوز انجام شده است؟

گزارش تکمیلی در مورد قطع درختان گلزار شهداء

دقیقا دو ماه پیش در مورخ ۹۹٫۱۱٫۱۱ بنیاد شهید استهبان طی نامه‌ای برای قطع ۳۵ اصله درخت در گلزار شهداء درخواست مجوز می‌کند.
شهرداری با این درخواست مخالفت نموده و تنها مجوز هرس کردن درختان را یادآوری می‌نماید.
متاسفانه دو‌شب قبل متولیان امر بدون توجه به قوانین و بدون دریافت مجوز، اقدام به قطع تعدادی از این درختان می‌نمایند که موجب ناراحتی، نگرانی و گلایه مردم و خانواده‌های شهداء گردید.

شهرداری بر اساس قانون می‌تواند و باید با این اقدام برخورد حقوقی نماید تا از این به بعد شاهد تصمیمات ناکارشناسی و سلیقه‌ای نباشیم.