خانه محیط‌زیست دبستان یار مهربان استهبان موفق به کسب امتیازات مربوط به خانه‌های برتر محیط‌ زیست کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری استهبان فردا  سیدعلیرضا (فاضل ) کشفی مدیر خانه محیط زیست یار مهربان استهبان در گفت و گویی به بیان چگونگی تاثیر گذاری خانه های محیط زیست در ترویج فرهنگ انس با طبیعت و محیط زیست پرداخت و اظهار داشت: خانه های محیط زیست به عنوان پایگاه های اصلی ترویج فرهنگ محیط زیستی در سراسر کشور، در صورت حمایت های همه جانبه، نوید بخش آینده ایی روشن در حفظ محیط زیست کشور خواهند بود.

فاضل کشفی اهم اقدامات صورت گرفته در خانه محیط زیست یارمهربان را تشریح کرد و بیان داشت: برگزاری کارگاه ها با موضوعات محیط زیستی، برگزاری جشنواره های مختلف در مناسبتهای محیط زیستی، ایجاد کتابخانه محیط زیستی، برگزاری کمپ و اردوی دانش آموزی و خانوادگی در طبیعت با موضوع حفاظت از محیط زیست، برگزاری برنامه های فرهنگی و تفریحی با موضوعات محیط زیستی از قبیل درختکاری، نهال کاری، هر دانش آموز یک گلدان، تهیه کاردستی با مواد دورریختنی از جمله کارکردهای این خانه محیط زیست بوده است.

مدیر خانه محیط زیست یار مهربان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تاسیس خانه محیط زیست و معرفی فعالیت های محیط زیستی مدرسه به والدین کمک کرده است و چگونه؟ توضیح داد: با برگزاری کارگاه های دانش افزایی، فعالیت های عملی، علمی و… دیدگاه والدین نسبت به این موضوع تغییر پیدا کرده است و حساسیت خانواده ها در جهت حفظ محیط زیست و افزایش آگاهی خود بیشتر شده است. حتی این مورد باعث بهبود عملکرد درسی دانش آموزان نیز شده است که مسئله بسیار مهمی برای والدین است. در مجموع بعد از انجام فعالیت های برنامه ریزی شده و تلاش کادر اجرایی و آموزگاران، در والدین احساس نیاز ایجاد شده که با دنبال کردن فعالیت های محیط زیستی می توانند سطح کیفی زندگی خود و فرزندان را نیز افزایش دهند.

وی همچنین در باره اینکه افتتاح خانه محیط زیست چه تاثیری بر رفتارها و احساسات دانش آموزان عضو خانه محیط زیست داشته است؟ گفت: افزایش انگیزه فعالیت و احساس تعلق بیشتر به منظور فعالیت های محیط زیستی موضوعی است که به روشنی مشهود است که این مورد در صورت حمایت های بیشتر سازمان از خانه های محیط زیست و دانش آموزان می تواند روند صعودی داشته باشد.

فارس از جمله استان های پیشرو در راه اندازی و تاسیس خانه های محیط زیست است، بر اساس اعلام روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، خانه های محیط زیست تا کنون در ۱۲ شهر استان فارس از جمله در شهرهای شیراز، مرودشت، خرامه، کازرون، مهر، نیریز، فیروزآباد، بختگان، داراب، استهبان، ارسنجان و لامرد ایجاد شده است.
استان فارس همگام با کلیه استان‌های کشور پس از ابلاغ دستورالعمل‌های مربوط به راه‌اندازی خانه‌های محیط‌ زیست از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست، تلاش‌های فراوانی از سال ۱۴۰۱ تاکنون انجام داده که منتج به راه اندازی ۲۵ خانه های محیط زیست در سطح استان با همکاری سایر دستگاه های اجرایی از جمله آموزش و پرورش استان شده است.

اهداف خانه‌های محیط‌زیست ارتقای فرهنگ حفاظت محیط‌زیست و دستیابی به محیط‌زیست مطلوب، هم‌افزایی ظرفیت فرهنگی دستگاه‌های دولتی، نهادها، تشکل‌های مردم‌نهاد و دیگر فعالان محیط‌زیست، آموزش همگانی گروه‌ها و مخاطبان اثرگذار اجتماعی نهادینه‌سازی رفتار شهروندی و جلب مشارکت آن‌ها برای حفظ محیط‌ زیست است.

با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در حوزه محیط‌زیست مبنی بر ” برای ما مسئله محیط‌زیست یا حفظ منابع طبیعی مسئله‌ای تجملاتی و درجه‌دو نیست، یک مسئله حیاتی است. در تلاش برای توسعه کشور، اولویت باید در این بخش باشد. باید در قبال طبیعت هم احساس مسئولیت بکنیم. مسئله این جریان و آن جریان نیست، مسئله همه کشور، همه باید دست‌به‌دست هم بدهند.” و شعار دولت مردمی ” دولت مردم- ایران قوی” همگام با بیانیه گام دوم انقلاب و اسناد بالادستی سیاستهای کلی نظام در حوزه محیط زیست، ۲۵ خانه محیط زیست در استان فارس راه اندازی شده است.

جشنواره خانه های محیط زیست سراسر کشور، روز سه شنبه ۲۵اردیبهشت در استان لرستان با حضور خانه های محیط زیست برتر برگزار گردید و از مدیر این دبستان تقدیر گردید.