رئیس اداره فرهنگ و ارشاد استهبان و دبیر اجرایی همایش آستان جانان، از برنامه ریزی برای تجلیل سه تن از پیشکسوتان خوشنویسی در قالب این همایش خبر داد.

امید کیامرث یکشنبه ۱۸ اردیبهشت با بیان اینکه تکریم شخصیت های فرهنگی و هنری، نشانه‌ بالندگی و توسعه یافتگی جامعه است، به خبرنگاران گفت: به همت مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر شهرستان از آیت‌الله سید جعفر حجت کشفی، استاد محمد مهاجر و دکتر احمدعلی باروتی، توسط دبیرخانه “آستان جانان” تجلیل خواهد شد.

او با بیان اینکه برنامه تجلیل از این شخصیت‌های هنری پنجشنبه ۲۹ اردیبشت جاری در تالار علامه طباطبایی دانشگاه آزاد اسلامی استهبان برپا می شود، گفت: گرامیداشت اساتید برجسته خوشنویسی در قالب ستاد اجرایی و دبیرخانه اجرایی همایش “آستان جانان” با هدف تقویت و پاسداشت ارزش های فرهنگی و هنری، ارتقاء هویت ملی، معرفی الگوها و ظرفیت های بومی و قدردانی از فرهیختگان علم و ادب و فرهنگ شهرستان همزمان در “هفته فرهنگ و هنر” در حال برگزاریست.

کیامرث با اعلام اینکه به نمایندگی از جامعه فرهنگی و هنری شهرستان از تلاش های ستاد اجرایی و دبیرخانه اجرایی و تمامی مدیران و مسئولان که ما را یاری داشته اند، صمیمانه سپاسگزاری و قدردانی می‌کند، افزود: بزرگداشت مفاخر فرهنگی و هنری کاری بسیار ضروری و مفید فایده است. این سنت حسنه را ارج می نهیم. چه زیباست که بزرگان هنری و علمی و فرهنگی بالاخص در امر کتابت و خوشنویسی مورد تجلیل قرار گیرند. از آنجا که در دیار استهبان طی سالیان متمادی چهره های فاخر هنری و علمی ظهور کرده اند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بر آن شد تا از سه شخصیت هنری، علمی و خوشنویسی بزرگداشت مقام هنری آنان را برگزار کند.

کیامرث افزود: اولین چهره فرهیخته هنری حضرت آیت الله سید جعفر حجت کشفی کاتب مسجد جمکران، در خط ثلث است. الحق که سال‌هاست کاتبی بدین جامعیت ظهور نکرده و چرخ گردون چنین نفس نازنینی را پیدا نیاورده ایشان در تمام دوران حیات پرفروغش همواره به تعلیم و تعلم اهتمام داشته و لحظه ای از تدریس آثار هنری خود باز نایستاده است. از دیگر خصوصیات این هنرآرای کم نظیر نگارش خطاطی کتبیه های داخل ضریح مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و نیز محراب مسجد جمکران و ضریح حرمین عکسریین است و اما در جنبه پژوهشی و علمی کتب ماندگار تخصصی معظم له در خوشنویسی با عناوین، خط و ویژگی های فنی آن، دلیری در سیاقت هنر، مرکب خوشنویسی و دهها تالیفات دیگر که نشر ذخایر اسلامی قم آن را به چاپ رسانید.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان ادامه داد: دومین چهره هنری استهبان استاد محمد مهاجر است که در سال ۱۳۲۳ در استهبان دیده به جهان گشود او از همان  دوران جوانی در معیت آیت الله سید میر محمد کشفی اعلی الله مقامه ( والد مکرم استاد سید جعفر حجت کشفی) و استاد سید علی اکبر پرورش و همراه و همگام با شهید فقیهی در هسته مبارزان با طاغوت در استهبان فعالیت کرد و از سال ۱۳۴۹ وارد انجمن خوشنویسان شد در سال ۱۳۸۱ بود که در ۴۱نمایشگاه انفرادی در شیراز و خارج از کشور شرکت داشت و تاکنون صدها شاگرد برجسته به جامعه هنری استان فارس را به ثمر نشانده است. ایشان در بین شاگردان خود به اخلاقی بودن شهره دارد.

دبیر اجرایی همایش”آستان جانان” گفت: سومین هنرمند استهبانی استاد دکتر احمدعلی باروتی است که سوابق اجرایی بیش از ده سال به  طور علی الدوام در امر کتابت و خوشنویسی در کارنامه خود دارد؛ ایشان دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی و دکترای فلسفه و حکمت اسلامی‌ست که مدرک فوق ممتاز خوشنویسی را سال ۷۰ از انجمن خویشنویسان ایران دریافت و تاکنون در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی شرکت و طی دوران دفاع مقدس کلاس‌های خوشنویسی را برای رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل برگزار کرده است.