کتاب انارستان عشق با تألیف دکتر ناصر جمالی ، روایتی از تاریخ چهارهزارساله شهر ایج استهبان در شهر شیراز رونمایی شد.
این مراسم با حضور مسئولان شهرستان استهبان، اهالی قلم، نخبگان و فعالان فرهنگی و هنری استان فارس، شهرستان استهبان و شهر ایج در مجموعه فرهنگی حکمت دانشگاه شیراز، با اجرای مجری توانمند صدا و سیما امید مسعودی و با اشاره به قدمت تاریخی و پتانسیل های موجود شهر ایج آغاز شد.
سپس کرامت اله یزدانی ناشر کتاب انارستان عشق با زنده نگه داشتن یاد شهدای گرانقدر شهر ایج ، از دکتر جمالی که خانه به خانه و آبادی به آبادی شهر ایج را به صورت تحقیق میدانی برای ثبت کتابی چنین ارزشمند قدم گذاشت، قدردانی کرد.

در ادامه فرماندار استهبان با قدردانی از تألیف کتاب و معرفی ایج به‌عنوان یک شهر باستانی اظهار داشت: این اثر ارزشمند که انارستان عشق نام‌گذاری شده و با توجه به اینکه ایج نیز در تولید انار رتبه دوم استان فارس را دارد در آینده به‌عنوان یک سند مکتوب، ماندگار می شود.

احمدرضا کمالی سروستانی گفت: مشابه چنین برنامه‌ای در شهر ایج و زادگاه دکتر ناصر جمالی نویسنده این کتاب برگزار می‌شود تا مردم نیز با این اثر ارزشمند بیشتر معرفی شوند.

جمشید سمیع پور نماینده دفتر دکتر طهماسبی (نماینده مردم شهرستانهای استهبان، نی ریز و بختگان در شهرایج ) و رئیس شورای حل اختلاف این شهر نیز با قدردانی از دکتر جمالی که با چنین عشقی کتابی پر محتوا را تالیف کرده، خواستار برگزاری همایشی در راستای قدردانی از نخبگان و فرهیختگان این کهن دیار که در اقصی نقاط کشور عزیزمان و سراسر جهان حضور دارند شد.

محمد سمیع پور فرماندار اسبق فسا و مشاور استاندار فارس نیز بیان کرد: تدوین این کتاب ، همت ارزشمندی است که می‌تواند با نیم‌نگاهی گذشته پرافتخار کهن دیار ایج را در ذهن‌ها بازآفرینی کند.
وی با بیان اینکه تهیه، تنظیم و چاپ کتاب‌های تحقیقی بسیار پرزحمت است با قدردانی از زحمات دکتر ناصر جمالی نویسنده کتاب انارستان عشق خاطرنشان کرد: این نویسنده در نگارش کتاب راه‌های پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته و این نیز نشان از عشق و علاقه به زادگاهش دارد.
حسین علیان مدیر مرکز توسعه مبتکر آموزشهای نوین ایران نیز با قدردانی از زحمات دکتر جمالی کلمه ایج را به این شرح توصیف کرد : (الف) ایمان قوی ، (ی) را یادگیری مداوم و (ج) ایج را جدیت و پشتکار را سه رکن کاری نویسنده کتاب انارستان عشق نام برد.

ناصر جمالی نویسنده کتاب انارستان عشق نیز در سخنانی با قدردانی از همراهی تمام فعالان فرهنگی و نخبگان علمی در نگارش این کتاب به‌ویژه پدر گرامی‌شان تصریح کرد: ایج همچون نگینی در تاریخ استان فارس می‌درخشد و در این کتاب هدف اصلی معرفی تاریخ کهن این شهر بوده است.
وی گفت: انتقال فرهنگ آداب‌ورسوم گذشتگان به نسل‌های آینده، شناساندن ایج به اقصی نقاط کشور، معرفی استعدادها و پتانسل‌های موجود شهر ایج، هموار کردن راه برای اهل قلم در آینده و انسجام و کار گروهی در بین همشهریان از اهداف نگارش کتاب انارستان عشق بوده است.
نویسنده کتاب انارستان عشق از دیگر اهداف تألیف این کتاب را ایجاد حس خودباوری در نوجوانان و جوانان زادگاهش شهر ایج و همچنین آینده‌پژوهی و آینده‌اندیشی در خصوص توسعه پایدار این شهر عنوان کرد.
جمالی که در حال حاضر کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و دارای دکتری کسب‌وکار حرفه‌ای است بیان کرد: همواره در سخنان خود، زادگاهم شهر ایج را باافتخار معرفی می‌کنم و بر این باورم که باید ظرفیت‌های این شهر بیش‌ازپیش معرفی شود.


وی با بیان اینکه امیدوارم دستاورد نگارش این کتاب سبب ارتقاء، اعتلای فرهنگ و تاریخ ایج شود افزود: از تمام افرادی که در تهیه، تدوین، تألیف و رونمایی کتاب یاری دادند، صمیمانه سپاسگزارم.
بر اساس این گزارش، در مراسم آئین رونمایی از کتاب انارستان عشق که در تالار حکمت دانشگاه شیراز برگزار شد علی اصغر کریمی از فرهیختگان و فرهنگ‌پروان شهر ایج به معرفی شهر ایج پرداخت و منوچهر رنجبر نیز متن زیبای خود در وصف شهر ایج بنام سنگ و ساروج قرائت کرد.
در این مراسم فرماندار و معاون سیاسی امنیتی فرمانداری استهبان، بخشدار، اعضای شورای اسلامی شهر ایج، شهردار، فرمانده حوزه مقاومت سپاه شهر ایج، فرهیختگان و استادان برجسته دانشگاه و تعدادی از اهالی شهر ایج همراه با معلمان دهه چهل و استاد هنرمند حسین میری و گروه موسیقی سنتی روچن به سرپرستی مجتبی قلی‌پور حضور داشتند.